سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی

به موجب ماده ۱۷۵قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قوه قضائیه موظف است اوراق قضائی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید.مراجعان به قوه قضائیه موظفند جهت دریافت الکترونیکی اوراق قضائی به سامانه ای که به این منظور ایجاد گردیده مراجعه نمایند. ماده ۶۵۵ آیین دادرسی کیفری ابلاغ قضایی به صورت الکترونیکی را کافی دانسته و تبصره این ماده نیز ابلاغ الکترونیکی را قابل پذیرش می‌داند. قبل از اجرای این قانون ابلاغ به اصحاب پرونده از طریق مأمور ابلاغ انجام می شد اما در حال حاضر بر اساس این قانون ابلاغ اوراق قضایی به طرفین  به صورت الکترونیکی انجام می شود که این امر به اجرای طرح رسمیت و اعتبار می بخشد. ابلاغ الکترونیک جایگزین ابلاغ به روش سنتی خواهد شد.

راهنمای مشاهده ابلاغ الکترونیک (اعم از احضاریه، اخطاریه، دادنامه و … )

۱.ثبت نام در سامانه ثنا

» پس از ثبت نام در سامانه ثنا و احراز هویت توسط دادگستری یا دفتر خدمات قضایی و دریافت پیامک حاوی رمز شخصی می توانید به سامانه ابلاغ مراجعه نمایید.

» در صورتی که در سامانه ابلاغ الکترونیک ثبت نام نکرده اید، برای مشاهده راهنمای ثبت نام در سامانه ابلاغ اینجا کلیک کنید

» در صورتی که پس از ثبت نام رمز ورود به سامانه ابلاغ را فراموش کرده اید، با مراجعه به آدرس eblagh.adliran.ir و کلیک بر روی عبارت رمز عبور خود را فراموش کرده ام رمز جدید را دریافت نمایید و یا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید.

۲. ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک به آدرس EBLAGH.ADLiran.ir

نکته ۱ : برای ورود به سامانه حتما از مرورگر فایرفاکس و یا گوگل کروم استفاده نمایید.

نکته ۲ :اگر از گوشی موبایل و یا تبلت استفاده می کنید، برای ورود به سامانه می بایست در قسمت نام کاربری و رمز عبور اعداد را به انگلیسی تایپ کنید. پس از کلیک روی «دریافت و مشاهده» ابلاغ، ابلاغیه بر روی گوشی ذخیره می شود که در نوار بالای گوشی قابل مشاهده و یا در پوشه دانلودهای گوشی ذخیره شده است.

نکته ۳ : در صورتی که در ورود به سایت با آدرس فوق مشکل داشتید، می توانید از یکی از آدرس های زیر وارد شوید:

۱. sakha2.adliran.ir قسمت خدمات ویژه، با کلیک بر روی ابلاغ الکترونیک می توانید وارد سامانه ابلاغ شوید. (برای وروداینجا کلیک کنید)

۳. eblagh.adliran.ir (برای ورود اینجا کلیک کنید)

نکته ۴ : در صورتی که شخص حقوقی هستید(شرکت ها و سازمان ها) برای ورود، گزینه شخص حقوقی را انتخاب نمایید.

نکته ۵ : پس از ورود به سامانه، یک رمز موقت برای شما پیامک می شود که با وارد کردن رمز موقت می توانید به سامانه وارد شوید. 

بنابراین فقط با در اختیار داشتن موبایل خود می توانید به سامانه وارد شوید. لازم به ذکر است رمز موقت ارسالی تا ۲۴ ساعت معتبر است و در دفعات بعدی در ۲۴ ساعت آینده می توانید از همین رمز موقت برای ورود استفاده نمایید. همچنین در صورتی که رمز موقت را در اختیار ندارید، می توانید با کلیک بر روی عبارت “رمز موقت خود را فراموش کرده ام ، ارسال مجدد رمز موقت” رمز را بر روی موبایل خود دریافت نمایید.

راهنمای ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی

 

۳. مشاهده ابلاغ

» برای مشاهده ابلاغ جدید روی گزینه ابلاغیه های جدید کلیک کنید.

» در صورتی که قبلا ابلاغی را مشاهده کرده اید، برای مشاهده مجدد از قسمت ابلاغیه های مشاهده شده استفاده کنید.

راهنمای مشاهده ابلاغیه الکترونیک قضایی

 

نکته  : برای مشاهده ابلاغ، بر روی گزینه دریافت و مشاهده ابلاغ کلیک نمایید. در صورتی که برای مشاهده ابلاغ صفحه ای باز نشد، مراحل زیر را طی کنید:

 • ۱. اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می کنید، پس از کلیک بر روی عبارت دریافت و مشاهده ابلاغ، در قسمت بالای مرورگر گزینه ای به نام option مشاهده خواهید کرد که با کلیک بر روی آن و انتخاب گزینه Allow pop up می توانید ابلاغیه را در قالب pdf مشاهده و پرینت و یا ذخیره نمایید. (همانند تصاویر ذیل)
 • نحوه مشاهده ابلاغ

پس از کلیک بر روی option  گزینه Allow Popup را انتخاب کنید تا ابلاغیه را مشاهده نمایید.(همانند تصویر ذیل)

نحوه تنظیم مرورگر فایرفاکس برای مشاهده ابلاغ الکترونیک قضایی

با انتخاب گزینه allow popup از این به بعد با کلیک بر روی گزینه مشاهده ابلاغ، ابلاغیه را در صفحه جدیدی که باز می شود مشاهده می کنید.

۲. اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می کنید:

همانند تصویر زیر، در نوار آدرس (سمت راست و بالا) بر روی علامت ضربدر( گزینه popup blocked) کلیک کنید و سپس Allow popup را بزنید:

نحوه مشاهده ابلاغ در مرورگر کروم

در کادر باز شده، گزینه Allow pop ups را انتخاب و سپس Done را بزنید(همانند تصویر زیر):

آموزش مشاهده و دریافت ابلاغ در کروم

پس از انجام مراحل فوق، با کلیک بر روی دریافت ابلاغ، ابلاغیه در صفحه ای جدید و در قالب pdf قابل مشاهده ،پرینت یا ذخیره خواهد بود.

در پایان لازم به ذکر است:

۱. ابلاغ الکترونیکی افرادی که درسامانه ثبت نام الکترونیک قوه قضائیه ثبت نام کرده و دارای پرونده قضایی در دادگستری هستند، فقط از طریق مراجعه به سامانه ابلاغ الکترونیک به نشانی eblagh.adliran.ir  صورت می گیرد و هیچ گونه ابلاغیه،اخطاریه ، احضاریه و سند قضایی از طریق پست الکترونیک یا سامانه های دیگر ارسال نمی شود. چنانچه نامه الکترونیک (ایمیل)تحت عنوان قوه قضائیه یا وزارت دادگستری و یا سایر مراجع قضایی و انتظامی برای شما از طریق اشخاص یا سایت های غیرمجاز یا شبکه های اجتماعی ارسال شد به آنها ترتیب اثر ندهید.

۲- وصول الکترونیکی اوراق قضایی به حساب کاربری مخاطب در سامانه ابلاغ، ابلاغ محسوب میشود. (به عبارت ساده تر زمان اعتراض و یا رفع نقص از زمانی است که ابلاغیه در سامانه قرار می گیرد.)

۳- رؤیت ابلاغ و اوراق قضایی درسامانه ابلاغ، با ثبت زمان و سایر جزئیات، ذخیره میشود و کلیه آثار ابلاغ واقعی بر آن مترتب می گردد. ورود به سامانه ابلاغ از طریق حساب کاربری و رؤیت اوراق از این طریق به منزله رسید است.
۴- در ابلاغ الکترونیکی، مخاطب در صورتی میتواند اظھار بی اطلاعی کند که ثابت نماید بلحاظ عدم دسترسی یا نقص درسامانه رایانه ای و سامانه مخابراتی از مفاد ابلاغ مطلع نشده است.
۵-خودداری از مراجعه به سامانه ابلاغ، به منزله استنکاف از قبول اوراق قضایی موضوع ماده ٧٠ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی محسوب میگردد.
۶-در صورتی که ارسال پیوست ھای ابلاغیه به صورت الکترونیکی ممکن نباشد، امر ابلاغ به وسیله ابلاغنامه انجام می شود.

»  برای پیگیری هر پرونده قضایی، شماره پرونده مربوطه و رمز ۵رقمی آن پرونده برای شما ارسال می شود که با رمز سامانه ابلاغ متفاوت است و ارتباطی به یکدیگر ندارند.

برای اطلاع از آخرین وضعیت پرونده در شعبه رسیدگی کننده با ورود به سایت adliran.ir بر روی “اطلاع رسانی با رمز پرونده” کلیک کنید. برای ورود با کد ملی و رمز سامانه ثنا، وارد شوید و سپس با وارد کردن شماره پرونده و رمز شخصی مربوط به آن پرونده، از آخرین وضعیت پرونده خود مطلع شوید. لازم به ذکر است هر پرونده رمز شخصی مربوط به خود را دارد ولی رمز سامانه ثنا (سامانه شناسه قضایی) یک رمز ده رقمی است و ارتباطی به رمز مربوط به هر پرونده ندارد)

اگر رمز مربوط به پرونده برای شما پیامک نشده، باید  به شعبه مربوطه مراجعه و رمز را از شعبه دادگاه دریافت نمایید.

در صورتی که می خواهید وضعیت پرونده خود را پیگیری کنید، برای راهنمایی بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

 

راهنمای سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی – ثنا
۳.۶۸ (۷۳.۵۲%) ۲۱۳ votes

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

42 thoughts on “راهنمای سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی – ثنا

  1. در اندروید وقتی روی دریافت و مشاهده کلیک می کنید ابلاغیه در گوشی شما دانلود می شود به صورت pdf
   در قسمت بالای صفحه نوتیفیکیشن آن ر امشاهده می کنید و همچنین در حافظه داخلی گوشی در پوشه دانلود downloads ابلاغیه ذخیره شده که می توانید مشاهده کنید…

  1. ۱. ممکن است سایت به دلیل حضور همزمان تعدادی بسیار بالای کاربران، با کندی شدید و قطعی و کمبود پهنای مواجه شده است
   ۲. اگر با موبایل وارد سامانه شده اید ابلاغیه در گوشی ذخیره خواهد شد که در توضیحات فوق اشاره شده
   ۳. اگر با مرورگرهای کامپیوتری وارد سایت شده اید، مراحل راهنمای فوق را به درستی انجام دهید

 1. با سلام و احترام.
  رمز ثنا که ۱۰ رقم است را دریافت نمودم. و برای ورود، رمز موقت هم پیامک شد. ولی تا ۲۴ ساعت اعتبار دارد. ایا تا بعد از ۲۴ ساعت، مجددا” باید یک رمز موقت جدید از سیستم دریافت کنم؟ یا سامانه مربوطه آن را به طور خودکار با همان اعداد تمدید میکند؟ با تشکر

 2. باتوجه به اینکه ابلاغیه دراین روش بدون خطا انجام میشه بسیار خوب است ولی نکته ای که باید توجه شود اینکه وکیل ممکن است در مسافرت خارج ازکشور باشد وابلاغ بطور استنکاف تلقی وماده ۷۰ محسوب گردد باعث تضیع حق خواهد بود وخود لطمه ای جبران ناپذیر است بنابراین حداقل مهلت ۱۰ روز برای روئت ابلاغ وکلاء درنظرگرفته شود.

 3. قبلا خیلی راحت میشد پرونده رو پیگیری کرد ..الان خیلی مشکل شده .همه ی مردم که دسترسی به اینترنت ندارن یا وقت رفتن به داداگاه و دفترهای الکترونیک و ندارن .تقاضامیکنم که به حالت قبلی برگردونن .چرا کار مردم و سخت تر میکنن ..

 4. دفاتر خدمات قضایی برای ثبت دادخواست هزینه ابلاغ دریافت می کنند و برای چاپ اوراق ابلاغ از سامانه نیز بابت هر برگ ۲۰۰۰ تومان دریافت می کنند که این در سیستم قضایی با هیچ منطق و عدالتی برابری نمی کند . قاعدتاً وجود سامانه علاوه بر ابلاغ به موقع اوراق قصد کم کردن هزینه های مردم بلاخص افرادی که با مشکل مواجه و قصد دادخواهی را دارند می باشد ولیکن ارتکاب عمل فوق خود ظلمی آشکار است .

  1. بحث هایی که مطرح کرده اید اکثرش اشتباه است!

   ۱. برخلاف اظهارات شما، دفاتر برای ثبت دادخواست هزینه ابلاغ دریافت نمی کنند. هزینه ثبت نام در سامانه ابلاغ فقط یکبار دریافت می شود و ۱۰ هزار تومان است.
   ۲. تعرفه دفاتر خدمات قضایی برای هر دادخواست و یا اظهارنامه بسیار کم است و در مقابل خدمات دفتر ناچیز است. لازم به ذکر است در دفاتر بعضی از خدمات، علیرغم زمان بر بودن، رایگان انجام می شود و بعضا خدمات مشاوره رایگان و … هم انجام می شود که شما آن ها را نادیده گرفته و یا به احتمال بسیار زیاد، نمی دانید.
   ۳. چاپ اوراق سامانه ابلاغ، زمان بر است و وقت کاربر دفتر را می گیرد. علاوه بر آن مسئولیت های سنگینی دارد که توضیحش مفصل است. پرینت هر برگ برای دفتر هزینه دارد.
   ۵. لازم به ذکر است در گذشته ۸۰درصد ابلاغ ها به دست مردم نمی رسید و اکنون شما خیالتان راحت است که از کلیه ابلاغات باخبر می شوید. بنابراین هزینه ۲۰۰۰ تومان در مقابل مزایای متعدد زیاد نیست. لازم به ذکر است طبق تعرفه مرکز فناوری اطلاعات قوه قضاییه چک کردن ابلاغ ۲۰۰۰ تومان و چاپ هر صفحه ۱۰۰۰ تومان است. ضمنا می توانید خودتان هم ابلاغ را مشاهده کنید و مراجعه به دفتر اجباری نبوده و جالب است که قوه قضاییه به جای اینکه به دادگستری مراجعه کنید، دفاتر متعددی تاسیس نموده که شما بتوانید از آنها خدمات خوبی دریافت کنید که در مراجع قضایی آن خدمات وجود ندارد و اگر امکان مشاهده یا پرینت را نداشتید یک جایی باشد که به آن مراجعه کنید اما شما متاسفانه قدردان نیستید. نکته پایانی اینکه بسیاری از دفاتر برای چک کردن ابلاغ ۲۰۰۰ تومان تعرفه را نمی گیرند و دریافتی کمتری دارند و این نشان دهنده سیاست مدیران دفاتر برای کمک و خدمت به مردم است.

 5. سلام خسته نباشید اولاً از خدمت جدیدی که ارائه شده تقدیر و تشکر به عمل می آورم وامیدوارم واقعاً مشکلات قبلی مرتفع شود ثانیاً دو مورد مشکلی که به نظر می آید را خدمت شما عرض می نمایم و امیدوارم راه حلی برای آن اندیشیده شود ۱- الان حدود یک هفته است که من برای دیدن اوراق قضایی تلاش می کنم و انواع نرم افزار ها را امتحان کرده ام ولی هنوز نتوانسته ام به نتیجه برسم و پیامک های متعدد مبنی بر اینکه در صورت عدم مراجعه به سامانه استنکاف از دریافت ابلاغ محسوب می گردد مرا بیچاره کرده است لطفاً راه حلی برای اینجانب بیان کنید ۲- من در سفر خارج کشور بوده ام و اخطاریه ها ی پیامکی متعدد برایم فرستاده شده و من مطلع نشده ام حتماً این هم استنکاف از دریافت ابلاغ محسوب می شود این موضوع را چگونه باید حل کرد

  1. ما در دفتر هر روز با سامانه کار میکنیم. ممکن است سامانه در برخی دقایق دچار اختلال باشد اما اینگونه نیست که یک هفته کار نکند.
   شما در صورتی که دستورالعمل و راهنما را درست عمل می کنید و به خاطر کندی سایت نمی توانید ابلاغیه را مشاهده کنید، یکی از آدرس های زیر را امتحان کنید، (ما در دفتر هم همیشه با این مشکلات روبرو هستیم اما با استفاده از آدرسهای دیگر در اکثر مواقع مشکل حل میشود):
   آدرس ورود۱ : eblagh.adliran.ir
   آدرس ورود ۲: sakha2.adliran.ir
   آدرس ورود ۳ : اینجا کلیک کنید(sana)

   ضمنا در صورتی که از صفحه وارد کردن رمز موقت به صفحه بعد منتقل نمی شوید، همانطور که در بالا بصورت تصویری آموزش داده شده، کد امنیتی را عوض کنید و یکبار دیگر کد امنیتی جدید را وارد کنید و سپس بر روی ورود کلیک کنید تا وارد سامانه شوید.(در صورتی که باز هم موفق به ورود نشدید، این کار را چند بار انجام دهید تا موفق به ورود شوید)

   معمولا سامانه بین ساعات ۹ الی ۱۵ کند و دارای اختلال است که به زودی با تلاش دوستان در مرکز فناوری اطلاعات قوه قضاییه این مشکلات مرتفع خواهد شد ان شاءا…

 6. با سلام و خسته نباشید، در قسمت ثبت نام، دو قسمت وجود دارد، سامانه ابلاغ الکترونیک و سامانه خدمات الکترونیک، کارشناسان رسمی در کدامیک بایستی ثبت نام نمایند.
  با تشکر

    1. متاسفانه سایت دچار کندی و قطعی و کمبود پهنی باند شده است. ما هم در دفتر همین مشکل را داریم

 7. با سلام و خسته نباشید .
  آیا بلافاصله پس از اتمام ثبت نام و دریافت پیام مبنی بر موفقیت آمیز بودن و ارجاع به دفاتر قضایی یا دادگستری جهت احراز هویت ، رمزی از طرف سامانه پیامک می شود یا رمز بعد از احراز هویت داده خواهد شد ؟

 8. اصلا نمیشه وارد سایت شد
  لطفا اول بگذارید سایت طراحی شده امتحان خود را پس بده بعد اجرایی کنید
  مسئول برنامه ریزی باید پیش بینی ترافیک مراجعه کننده ها را می کرد
  لطفا رسیدگی کنید

  1. ۱. در ساعات خلوت روز امتحان کنید: بعد از ظهر و شب ها : ترافیک کمتری روی سایت است
   ۲. از مرورگر اپرا ، مرورگر گوشی خودتان یا مرورگر گوگل کروم گوشی امتحان کنید

 9. با سلام. بعد از ورود به سایت و باز کردن فایل مربوطه، بعد از پرینت گرفتن ابلاغیه، اعداد به صورت مستطیل های کوچک چاپ می شوند و نمیتوان آنها را خواند. دلیل این مشکل چیست و برای رفع این مشکل، چه باید کرد؟ با تشکر

  1. سه راه دارید:
   ۱. نسخه های قدیمی تر adobe acrobat reader و فایرفاکس رو نصب کنید
   یا : ۲. صفحه را مجددا لود کنید، قبل از پرینت pdf را روی کامپیوتر ذخیره کنید
   یا ۳. از مرورگر کروم استفاده کنید

   1. شک نیست که کارشناسان محترم بمنظورحفظ حریم خصوصی افراد طرح جدیدرا ابداع وبرنامه ریزی نموده اند که تلاش آنان مورد تقدیر وتشکر است لیکن استفاده ازاین سیستم برای عامه مردم بسیارپیچیده و مشگل آفرین میباشد کما اینکه خود بنده با اطلاعات کمی که در کارهای کامپیوتری دارم بعد از دریافت پیامک رمز موقت قادر بادامه پیگیری و اطلاع از نتیجه دادخواست خود که در دفتر قضائی ثبت نموده ام نگردیدم. موجب نهایت سپاسگزاری خواهد بودچنانچه یکباره روش قبلی را که از طریق سامانه ( http://www.adliran.ir ) میتوانستیم از وضعیت ونتیجه دادخواست خود مطلع شویم را از مردم امتناع نمی فرمودید.باتشکر.خجندی

 10. سلام
  امروز خواستم وارد سامانه شم اولش زد رمز اشتباهه بعد چند بار الان پیغام میده خطای ۳۳۷ در فراخئانی سرویس خطایی بوجود آمده.
  من الان برای مشاهده ابلاغیه ای عجله دارم. چیکار کنم پس؟ اصلا دلیل این خطا چیه؟؟؟؟؟
  خواهش میکنم کمک کنین

 11. با سلام به سامانه ابلاغ الکترونیکی وارد شدم و برای رویت ابلاغیه شماره ملی و رمز شخصی را وارد کردم و کد امنیتی را وارد کردم ولی به مرحله بعد نرفت و خطا به این مضمون داد ” در فراخوانی سرویس خطایی بوجود آمد. شماره خطا ۳۳۷ ” . بارها سعی کردم و نشد. در هیج جا هم نتوانستم روش رفع خطا را پیدا کنم . لطفا” راهنمایی کنید.

 12. سلام
  من الان رمز موقت جدید برام ارسال شد ولی هر چی وارد میکنم به مرحله بعد برای مشاهده ابلاغ وارد نمیشه و میگه خطا در ارزیابی شناسه و رمز

 13. سلام لطفا بگین چطوری با گوشی چک کنیم. سیستم عامل اندروید شما گفتین ذخیره میشه ولی من چک میکنم نمیشه و میگه از لبتاپ و کامپیوتر استفاده نمایید. راهنمایی کنید لطفا ممنون

 14. سلام.ایده کلی بسیار خوبیه اما مثل اکثر کارهای دیگه بدون مطالعه و ارزیابی و با عجله انجام شده الان حدود یکماه هست که من برای پیگیری و رویت ابلاغهام با مشکل مواجه هستم مثل یک بحران ملی پیامک که میاد خودم و همه دوستان وآشنایان بسیج میشیم و از همه مرورگرهای ممکن و در همه زمانهای ممکن شروع به تلاش میکنیم و تمام خطاهای ممکن رو هم به عنوان جواب دریافت میکنیم.خطای۳۳۷ در حال بارگذاری و یا حتی روی کامپیوتر شخصی پیام عدم امکان روی گوشی موبایل ؟؟؟!!!!خلاصه کنم بسیار بسیار بسیار ضعیف عمل میکنه و همه مردم رو با مشکل مواجه کرده من که هر مرتبه حضوری مراجعه کردم تا جواب گرفتم.اگر امکان مدیریت و اجرای صحیح و یا امکانات لازم مثل پهنی باند و … را ندارید کار رو اجرایی نکنید حجم مراجعه و تعداد مراجعات کاملا قابل تخمین زدن بوده. یاذم رفت گم که پیامک های ابلاغ که کم هم نیست برای من تا حالا۵ مرتبه بین ساعت۲ تا ۳ صبح!!!! اومده این یعنی عدم احترام به مردم و عذم مدیریت صحیح.

  1. دوست عزیز ما هم مثل شما – ما هم در دفتر با همین مشکل مواجه ایم
   مشکل زیرساخت های کشوری است
   امیدواریم مرکز فناوری اطلاعات قوه قضاییه بتواند با کمک شرکت زیر ساخت و مخابرات این مشکل را حل کند

 15. با سلام.متاسفانه پس از ۲ روز!همچنان با خطای ۳۳۷ مواجه میشم.با خواندن نظرات متوجه شدم تعدادی از کاربران نیز از این موضوع گلایه داشتند!و جواب شما این بوده:یعنی سایت در آن لحظه!!!!قطع می باشد!
  در آن لحظه نیست!کلا سایت قطع است!خواهشمند است با کمک کارشناسان فضای مجازی این مشکل ساده را جهت تسریع امور شهروندان رفع کنید.چرا که تعریف سامانه مجازی همین می باشد!!!!!با تشکر!

  1. دوست عزیز ما هم مثل شما – ما هم در دفتر با همین مشکل مواجه ایم
   امیدواریم مرکز فناوری اطلاعات قوه قضاییه بتواند با کمک شرکت زیر ساخت و مخابرات این مشکل را حل کند

پاسخ دهید