سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی

به موجب ماده ۱۷۵قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قوه قضائیه موظف است اوراق قضائی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید.مراجعان به قوه قضائیه موظفند جهت دریافت الکترونیکی اوراق قضائی به سامانه ای که به این منظور ایجاد گردیده مراجعه نمایند. ماده ۶۵۵ آیین دادرسی کیفری ابلاغ قضایی به صورت الکترونیکی را کافی دانسته و تبصره این ماده نیز ابلاغ الکترونیکی را قابل پذیرش می‌داند. قبل از اجرای این قانون ابلاغ به اصحاب پرونده از طریق مأمور ابلاغ انجام می شد اما در حال حاضر بر اساس این قانون ابلاغ اوراق قضایی به طرفین  به صورت الکترونیکی انجام می شود که این امر به اجرای طرح رسمیت و اعتبار می بخشد. ابلاغ الکترونیک جایگزین ابلاغ به روش سنتی خواهد شد.

راهنمای مشاهده ابلاغ الکترونیک (اعم از احضاریه، اخطاریه، دادنامه و … )

۱.ثبت نام در سامانه ثنا

» پس از ثبت نام در سامانه ثنا و احراز هویت توسط دادگستری یا دفتر خدمات قضایی و دریافت پیامک حاوی رمز شخصی می توانید به سامانه ابلاغ مراجعه نمایید.

» در صورتی که در سامانه ابلاغ الکترونیک ثبت نام نکرده اید، برای مشاهده راهنمای ثبت نام در سامانه ابلاغ اینجا کلیک کنید

» در صورتی که پس از ثبت نام رمز ورود به سامانه ابلاغ را فراموش کرده اید، با مراجعه به آدرس eblagh.adliran.ir و کلیک بر روی عبارت رمز عبور خود را فراموش کرده ام رمز جدید را دریافت نمایید و یا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید.

۲. ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک به آدرس EBLAGH.ADLiran.ir

(برای ورودبه سامانه ثنا اینجا کلیک کنید)

نکته ۱ : برای ورود به سامانه حتما از مرورگر فایرفاکس و یا گوگل کروم استفاده نمایید.

نکته ۲ :اگر از گوشی موبایل و یا تبلت استفاده می کنید، برای ورود به سامانه می بایست در قسمت نام کاربری و رمز عبور اعداد را به انگلیسی تایپ کنید. پس از کلیک روی «دریافت و مشاهده» ابلاغ، ابلاغیه بر روی گوشی ذخیره می شود که در نوار بالای گوشی قابل مشاهده و یا در پوشه دانلودهای گوشی ذخیره شده است.(بهتر است در گوشی های اندروید از نرم افزار ابلاغ اندروید استفاده شود)

نکته ۳ : در صورتی که در ورود به سایت با آدرس فوق مشکل داشتید، می توانید از یکی از آدرس های زیر وارد شوید:

۱. eblagh3.adliran.ir قسمت خدمات ویژه، با کلیک بر روی ابلاغ الکترونیک می توانید وارد سامانه ابلاغ شوید. (برای وروداینجا کلیک کنید)

۲. eblagh1.adliran.ir (برای ورود اینجا کلیک کنید)

نکته ۴ : در صورتی که شخص حقوقی هستید(شرکت ها و سازمان ها) برای ورود، گزینه شخص حقوقی را انتخاب نمایید.

نکته ۵ : پس از ورود به سامانه، یک رمز موقت برای شما پیامک می شود که با وارد کردن رمز موقت می توانید به سامانه وارد شوید. 

بنابراین فقط با در اختیار داشتن موبایل خود می توانید به سامانه وارد شوید. لازم به ذکر است رمز موقت ارسالی تا ۲۴ ساعت معتبر است و در دفعات بعدی در ۲۴ ساعت آینده می توانید از همین رمز موقت برای ورود استفاده نمایید. همچنین در صورتی که رمز موقت را در اختیار ندارید، می توانید با کلیک بر روی عبارت “رمز موقت خود را فراموش کرده ام ، ارسال مجدد رمز موقت” رمز را بر روی موبایل خود دریافت نمایید.

 

۳. مشاهده ابلاغ

» برای مشاهده ابلاغ جدید روی گزینه ابلاغیه های جدید کلیک کنید.

» در صورتی که قبلا ابلاغی را مشاهده کرده اید، برای مشاهده مجدد از قسمت ابلاغیه های مشاهده شده استفاده کنید.

راهنمای مشاهده ابلاغیه الکترونیک قضایی

 

نکته  : برای مشاهده ابلاغ، بر روی گزینه دریافت و مشاهده ابلاغ کلیک نمایید. در صورتی که برای مشاهده ابلاغ صفحه ای باز نشد، مراحل زیر را طی کنید:

 • ۱. اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می کنید، پس از کلیک بر روی عبارت دریافت و مشاهده ابلاغ، در قسمت بالای مرورگر گزینه ای به نام option مشاهده خواهید کرد که با کلیک بر روی آن و انتخاب گزینه Allow pop up می توانید ابلاغیه را در قالب pdf مشاهده و پرینت و یا ذخیره نمایید. (همانند تصاویر ذیل)
 • نحوه مشاهده ابلاغ

پس از کلیک بر روی option  گزینه Allow Popup را انتخاب کنید تا ابلاغیه را مشاهده نمایید.(همانند تصویر ذیل)

با انتخاب گزینه allow popup از این به بعد با کلیک بر روی گزینه مشاهده ابلاغ، ابلاغیه را در صفحه جدیدی که باز می شود مشاهده می کنید.

۲. اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می کنید:

همانند تصویر زیر، در نوار آدرس (سمت راست و بالا) بر روی علامت ضربدر( گزینه popup blocked) کلیک کنید و سپس Allow popup را بزنید:

نحوه مشاهده ابلاغ در مرورگر کروم

در کادر باز شده، گزینه Allow pop ups را انتخاب و سپس Done را بزنید(همانند تصویر زیر):

آموزش مشاهده و دریافت ابلاغ در کروم

پس از انجام مراحل فوق، با کلیک بر روی دریافت ابلاغ، ابلاغیه در صفحه ای جدید و در قالب pdf قابل مشاهده ،پرینت یا ذخیره خواهد بود.

در پایان لازم به ذکر است:

۱. ابلاغیه به ایمیل ارسال نمی شود:

ابلاغ الکترونیکی افرادی که درسامانه ثبت نام الکترونیک قوه قضائیه ثبت نام کرده و دارای پرونده قضایی در دادگستری هستند، فقط از طریق مراجعه به سامانه ابلاغ الکترونیک به نشانی eblagh.adliran.ir  صورت می گیرد و هیچ گونه ابلاغیه،اخطاریه ، احضاریه و سند قضایی از طریق پست الکترونیک یا سامانه های دیگر ارسال نمی شود. چنانچه نامه الکترونیک (ایمیل)تحت عنوان قوه قضائیه یا وزارت دادگستری و یا سایر مراجع قضایی و انتظامی برای شما از طریق اشخاص یا سایت های غیرمجاز یا شبکه های اجتماعی ارسال شد به آنها ترتیب اثر ندهید.

۲- زمان اعتراض به رای صادره (دادنامه)

وصول الکترونیکی اوراق قضایی به حساب کاربری مخاطب در سامانه ابلاغ، ابلاغ محسوب میشود. (به عبارت ساده تر زمان اعتراض و یا رفع نقص از زمانی است که ابلاغیه در سامانه قرار می گیرد.)

۳- رؤیت ابلاغ و اوراق قضایی درسامانه ابلاغ، با ثبت زمان و سایر جزئیات، ذخیره میشود و کلیه آثار ابلاغ واقعی بر آن مترتب می گردد. ورود به سامانه ابلاغ از طریق حساب کاربری و رؤیت اوراق از این طریق به منزله رسید است.
۴- در ابلاغ الکترونیکی، مخاطب در صورتی میتواند اظھار بی اطلاعی کند که ثابت نماید بلحاظ عدم دسترسی یا نقص درسامانه رایانه ای و سامانه مخابراتی از مفاد ابلاغ مطلع نشده است.

 • پیگیری پرونده قضایی:

»  برای پیگیری هر پرونده قضایی، شماره پرونده مربوطه و رمز ۵رقمی آن پرونده برای شما ارسال می شود که با رمز ده رقمی سامانه ابلاغ متفاوت است و ارتباطی به یکدیگر ندارند.

برای اطلاع از آخرین وضعیت پرونده در شعبه رسیدگی کننده با ورود به سایت adliran.ir  درصورتی که کد ملی شما در پرونده ثبت شده باشد از لینک “اطلاع رسانی برای اشخاص” و اگر کدملی در پرونده ثبت نشده از قسمت  “اطلاع رسانی با رمز پرونده” استفاده کنید. برای ورود، با کد ملی و رمز سامانه ثنا(رمز شخصی ده رقمی)، وارد و سپس با وارد کردن شماره پرونده و رمز شخصی مربوط به آن پرونده، از آخرین وضعیت پرونده خود مطلع شوید. اگر رمز مربوط به پرونده برای شما پیامک نشده، باید  به شعبه مربوطه مراجعه و رمز را از شعبه دادگاه دریافت و یا با ارسال پیامک ۰ به سامانه پیامک ۵۰۰۰۴۹ رمز ۵ رقمی پرونده را دریافت نمایید.

در صورتی که می خواهید وضعیت پرونده خود را پیگیری کنید، برای راهنمایی بیشتر اینجا کلیک کنید.

47 thoughts on “راهنمای سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی – سامانه ثنا

 1. با سلام.متاسفانه پس از ۲ روز!همچنان با خطای ۳۳۷ مواجه میشم.با خواندن نظرات متوجه شدم تعدادی از کاربران نیز از این موضوع گلایه داشتند!و جواب شما این بوده:یعنی سایت در آن لحظه!!!!قطع می باشد!
  در آن لحظه نیست!کلا سایت قطع است!خواهشمند است با کمک کارشناسان فضای مجازی این مشکل ساده را جهت تسریع امور شهروندان رفع کنید.چرا که تعریف سامانه مجازی همین می باشد!!!!!با تشکر!

  1. دوست عزیز ما هم مثل شما – ما هم در دفتر با همین مشکل مواجه ایم
   امیدواریم مرکز فناوری اطلاعات قوه قضاییه بتواند با کمک شرکت زیر ساخت و مخابرات این مشکل را حل کند

 2. درود، قدردان عملکرد کنونی شما عزیزان هستیم، ارایه خواسته ها و بالا رفتن سطح انتظار کاربران، نشان دهنده التفات عزیزان بوده که انشاُ ا… موجب تکامل این پروسه خواهد شد که خواسته ما و شماست،
  بنده ثبت اطلاعات اولیه، را انجام، و در مرحله احراز هویت هستم، که در پی دریافت پیامک ملزم به انجام شدم، اول: آیا انجام این مراحل برای بار اول کافی بوده. وبرای پرونده های بعدی هم قابل استفاده است؟دوم: برای احراز هویت حتما باید در محدوده محل سکونت به مراجع قضایی مذکور، مراجعه کرد؟ یا در مسافرت هم مراجعه به مراکز قضایی دیگر شهرها امکان پذیر هست؟
  ار بذل توجه شما سپاسگذارم

  1. ثبت نام ثنا(=دریافت شناسه قضایی) برای کلیه پرونده های قوه قضاییه می باشد
   احراز هویت در تمام مراجع قضایی و دفاتر خدمات قضایی کشور امکان پذیر است

 3. سلام متاسفانه بعضی از دوستان انفورماتیک فکر میکنن که قانون عوض شده در صورتی که فقط الکترونیکی شده ابلاغ قانونی موقعی هست که وصول شده باشد نه اینکه در سامانه قرار بگیرد و ابلاغ واقعی وقتی هست که رویت گردیده باشد حال ابلاغ در سامانه قرار گرفت گوشی که اس میاد مفقود شد ندید یا اصلا فوت کرد یا بنا به دلایلی نتوانست پیام ابلاغ را ببیند وحکم اعدام باشد وقت اعتراض هم بنا به گفته دوستان زمان ارسال پیام باشد باید طرف بخاطر هیچ اعدام شود لطفا دوستان انفورماتیک کارشناسانه جواب دهند

 4. نظرهای متفاوتی روی ابلاغ و وقت اعتراض هست که البته با نظر خواهی از چند قاضی و وکیل که متفق القولند که زمان اعتراض از زمان رویت ابلاغ میباشد که صحیح هم همین است واز هر صد نفر شاید یک نفر این نظر را داشته باشد که زمان اعتراض از وقتی هست که ابلاغ در سامانه ثبت میشود که آن هم کسی نیست جز برادران زحمتکش فناوری که به قانون آگاهی کامل ندارند ضمنا زمانی ما میتوانیم زمان ابلاغ را ثبت ابلاغ بدانیم که ۱ اینترنت ما مثل بقیه دنیا سرعت داشته باشد ۲ این موضوع را قانون کنیم ۳ اگر قانون نیست و اینترنت دنیا را نداریم حداقل میتوانیم اطلاع رسانی کنیم اینکه ما هم پا به عرصه الکترونیک میگذاریم عالیست گام به گام دنیا قدم برداریم عالیست ولی نباید کار ما بشود مثل اونکه میخواست ابروش درست کنه چشمو کور کرد

 5. متاسفانه تاریخ ارسال به سامانه رو تاریخ ابلاغ فرض کردن که این امر باعث تضیعع حقوق افراد میشه .مطمنا باید مدت زمانی برای عدم مشاهده ابلاغ در نظر می گرفتن که در صورت عدم مراجعه مخاطب ابلاغ قانونی محسوب می گردید عملا تاریخ ارسال به سامانه که معمولا پیامک هم ارسال نمیشه یا با تاخیر دو روزه واصل میشه باعث تضیعع حقوقی افراد است مضاف آنکه این ارسال به سامانه مصادف با چند روز تعطلیلی هم باشه که کلا از مهلت قانونی مقرره شخص بهر ه مند نخواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید