دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت قرآن کریم گفت: در سال جاری هزار و ۵۲۰ نخبه‌ قرآنی از ۱۷ استان کشور در مرحله‌ دوم طرح ملی تلاوت قرآن کریم ثبت‌نام کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ قزوین، حسین مقدم‌کیا در نشست خبری که در اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: طرح ملی تلاوت قرآن کریم از سال ۱۳۹۱ با آغاز بیستمین دوره‌ نمایشگاه بین‌المللی قرآن، رونمایی و اجرای آن از استان‌های مختلفی آغاز شد که امروز در ۱۸ استان و ۲۱ شهر اجرا می‌شود.

مقدم‌کیا با اشاره به اینکه این طرح با هدف کشف و پرورش استعدادهای قرآنی نوجوانانِ پسرِ ۸ تا ۱۴ ساله و در سه دوره‌ سه‌ساله با حضور اساتید مجرب و بین‌المللی قرآن برگزار می‌شود، افزود: با توجه به اینکه برخی از استان‌ها این طرح را از سال ۱۳۹۱ آغاز کردند، دوره‌ سه‌ساله‌ اول را به پایان رسانده‌اند و نوجوانانی که این دوره را گذرانده‌اند، هم‌اکنون نخبه‌های قرآنی دارای مقام و رتبه در استان‌ها هستند.

وی با اشاره به اینکه شهر قزوین یکی از هفت استان کشور بود که این طرح در آن اجرایی شد، ادامه داد: ما اکنون در پایان دوره‌ سه‌ساله‌ اول ۴۰۰ نفر نخبه‌ قرآنی از هفت استان کشور تربیت‌ کرده‌ایم.

دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت قرآن کریم اظهار کرد: اولین دوره‌ مسابقات “شوق رقابت” ویژه‌ نخبگان طرح ملی تلاوت قرآن کریم برگزار خواهد شد؛ که مرحله‌ مقدماتی آن توسط مؤسسات مجری طرح برگزار شده و مرحله‌ نیمه‌نهایی آن از ۲۷ لغایت ۳۰ بهمن‌ماه به میزبانی امام‌جمعه و سازمان فرهنگی منطقه‌ آزاد تجاری جزیره‌ کیش بین حدود ۶۰ نفر از نخبگان برگزار خواهد شد؛ همچنین مرحله‌ نهایی این مسابقات نیز در اواخر اسفندماه سال جاری به میزبانی دارالقرآن حرم مطهر حضرت عباس(ع) برگزار خواهد شد که در آن ۱۵ نفر به رقابت خواهند پرداخت.

مقدم کیا با اشاره به نحوه‌ استعدادیابی ثبت‌نام کنندگان در مرحله‌ دوم طرح ملی تلاوت قرآن کریم گفت: نوجوانان پس از ثبت‌نام در سایت طرح ملی تلاوت به آدرس www.melitelavat.ir، با توجه به صوت قاریانی همچون منشاوی، عبدالباسط، شحات و مصطفی اسماعیل، بخشی از آیات قرآن را تلاوت کرده و از طریق سایت ارسال می‌کنند؛ این قرائت‌ها در مشهد توسط کارشناسان بررسی می‌شود و نوجوانان با استعداد شناسایی می‌شوند.

انتهای پیام