طی مراسمی با حضور مسئولان قوه قضایی و مسئولان دادگستری فارس، طرح ابلاغ الکترونیک دادگستری رونمایی شد.

 معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه صبح چهارشنبه در مراسم رونمایی از طرح ابلاغ الکترونیک در شیراز با اشاره به پیشتازی استان فارس در حوزه جامع و کلان ابلاغ الکترونیکی بیان کرد: این طرح یکی از هشت طرح کلان مهم و ملی در حوزه عدالت الکترونیکی است که در استان فارس کلید خورد.

حجت الاسلام حمید شهریاری با بیان اینکه این طرح در نیمه راه است، اظهار داشت: در بین این طرحها دو طرح مهم و اساسی در قوه شکل گرفت که می تواند تحول بزرگی را در حوزه رسیدگی رقم بزند.

وی با اشاره به تقدیر رییس قوه قضاییه از استان فارس برای پیشگام بودن در اجرای طرح ابلاغ الکترونیک بیان کرد: ایجاد دفاتر خدمات الکترونیکی برای استفاده از ظرفیت خصوصی نقطه عطفی برای خدمات رسانی به مردم است.

معاون قوه قضاییه بیان کرد: ایجاد دفاتر خدمات الکترونکی از موفق ترین طرحهاست  که در حال حاضر در شهرهای بزرگ در حال توسعه است و امید داریم تا پایان سال به ۴۷۰ دفتر برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون طرح ابلاغ اوراق الکترونیکی اظهار داشت: تسریع کارهای مردم در داخل سازمان یکی از مهمترین موضوعاتی است که با اجرایی شدن این طرح دنبال می شود البته شاید هنوز در خود دستگاه آمادگی کامل نباشد اما این منافاتی ندارد که خدمات الکترونیکی به مردم ارائه ندهیم.

حجت الاسلام شهریاری با تاکید بر اینکه قضات و کارکنان قوه قضاییه باید دست به رایانه شوند، گفت: تمام مراحل الکترونیک شدن در این قوه  پیگیری می شود چراکه در کشورهای پیشرفته نیز همین گونه است.

وی بیان کرد: امروزه هویت افراد به این نیست که نامشان چیست  در دنیای جدید  اگر مشخص نباشد فرد کجاست قابل قبول نیست اگر انسان هویت داشته باشد اما مشخص نباشد کجاست جرم است زیرا انسان باید در قبال رفتار و کردارشان پاسخگو باشند.

معاون قوه قضاییه کجایی افراد را یکی از معیارهای هویت در دنیای مدرن دانست و افزود: این معیارهای هویت شامل آدرس، تلفن همراه و کدپستی است.

وی در ادامه به برخی از مشکلات ابلاغ به صورت سنتی بیان کرد: خود مامور ابلاغ مشکل اساسی برای دستگاه قضایی بود زیرا پس از ابلاغ مدیریت از دست دستگاه خارج می شد که با انجام این کار دیگر نیازی به استفاده از مامور ابلاغ نیست.

وی با اشاره به اینکه با اجرای این طرح به طور حتم ۹۰ درصد ابلاغها قانونی خواهد شد، بیان کرد: علاوه بر این با اجرایی شدن این طرح۴۰ میلیارد تومان در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.

معاون قوه قضاییه با اشاره به توفیقات استان فارس برای ثبت نام طرح ابلاغ الکترونیک گفت: با توجه به این مسئله از  ابتدای مهرماه در سراسر کشور این طرح اجرا خواهد شد.

وی بیان کرد: طرح ثبت ورودی های شورای حل اختلاف از طریق دفاتر ظرف از طریق دفاتر خدمات الکترونیک نیز در دستور کار است و ظرف دو سال تمامی ورودی به شوراهای حل اختلاف از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انجام خواهد شد.

حجت الاسلام شهریاری افزود: همچنین از هفته آینده ثبت شکواییه  در یکی از استانها به صورت الکترونیکی است به گونه ای که شکایات  بین ناجا و دستگاه قضایی به صورت دستی نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید